
Projekt depozitáře a galerie
současného českého animovaného filmu
Malešov u Kutné Hory.
MUZEUM ČESKÉ ANIMACE MALEŠOV
Zachraňme budoucí historii české animace
Chceme vybudovat důstojný výstavní prostor a depozitář současné české animace.
NAŠE MISE
ÚVODEM
V roce 2022 probíhala v Praze výstava Světy české animace. Výstava jednak mapovala proces vzniku animovaných filmů a jednotlivé animační techniky, jednak obsahovala expozici artefaktů z filmů, které se staly klasikou i z těch současných.
Při její přípravě jsme narazili na smutný fakt, že ze starších českých loutkových filmů ve většině případů existuje jen minimum zachovaných artefaktů. Nedostatkovým zbožím jsou zejména větší objekty – dekorace, ale i drobných předmětů jako jsou filmové loutky a rekvizity se zachovalo pomálu a často jsou v zoufalém stavu. V některých případech se o naše kulturní dědictví starají rodiny slavných autorů, ve většině případů jsou ale tyto poklady nenávratně ztraceny.
Bohužel zanikla studia, kde filmy vznikaly a která artefakty skladovala, zanikla i stálá expozice české animace na zámku Kratochvíle.
Velice si vážíme dlouholeté snahy společnosti Anifilm o vybudování Domu české animace, nicméně kapacitní možnosti tohoto projektu bohužel nestačí k záchraně dědictví české animace jako celku.
Česká animace (včetně té loutkové) je v poslední době opět na vzestupu a po překonání těžkostí, spojených mimo jiné s ekonomickými změnami v 90. letech 20. století
a s nutností přechodu od krátkometrážních filmů k celovečernímu formátu, produkuje nebývalý počet kvalitních filmů, v mnoha případech mezinárodně úspěšných a oceňovaných. S tím je spojena i produkce spousty unikátních loutek, rekvizit a dekorací, ale i výtvarných návrhů, scénářů a skic.
A my teď stojíme před situací, kdy máme jedinečnou možnost zachránit a zachovat nově vznikající artefakty a uchovat je pro budoucnost, ať ona a ne zub času rozhodne o tom, co bude zapomenuto a co se stane klasikou. Chceme pro ně vybudovat depozitář a důstojný výstavní prostor, aby se z nich mohli těšit celé generace fanoušků nejen animace, ale i kvalitního řemesla a výtvarného umění vůbec.
PROTO CHCEME VYBUDOVAT MUZEUM ČESKÉHO ANIMOVANÉHO FILMU V MALEŠOVĚ.
Pomozte nám zachránit unikátní animované světy! Podpořte svým hlasem vznik depozitáře a galerie současné české animace v Malešově.
VAŠE MISE
DEPOZITÁŘ
Záchrana unikátních artefaktů z českých animovaných filmů, jejich bezpečné uložení a katalogizace.
GALERIE
Výstavy dekorací, loutek i ostatních artefaktů z nových i klasických českých animovaných filmů.
PŘEDNÁŠKY
Setkávání s tvůrci filmů, propojování profesní i lajcké komunity, propojení s konkrétními výstavami.
WORKSHOPY
Nahlédnutí pod pokličku nejkrásnějšího povolání na světě pod vedením zkušených lektorů.

ZA PROJEKTEM STOJÍ
Moderátor kulturních pořadů České televize a Českého rozhlasu. Akviziční manažer HBO Europe.
Saša MICHAILIDIS
Režisér animovaných filmů.
Vfx supervizor. Kurátor výstav o animaci.
Jan BUBENÍČEK
Režisérka animovaných filmů.
Výtvarnice a ilustrátorka.
Denisa GRIMMOVÁ
Autor řady kreslených filmů a seriálů. Dlouholetý pedagog.
Držitel mimo jiné jednoho zlatého a čtyř stříbrných medvědů z Berlinale.
Pavel KOUTSKÝ
Ústřední muž projektu. Ředitel Muzea české animace Malešov. Majitel Tvrze Malešov, podnikatel.
Ondřej SLAČÁLEK
Patron projektu. Dramaturg, scénárista a režisér animovaných filmů. Dlouholetý pedagog, zakladatel Katedry animované tvorby FAMU.
Prof. Jiří KUBÍČEK




















PROČ MALEŠOV
Malešov se vyznačuje zvláštní anomálií - největší koncentrací osobností české animace na metr čtveční. Díky tomu sám sobě udělil prestižní titul "HLAVNÍ MĚSTYS ČESKÉ ANIMACE" a plánuje nastolení vlastní loutkové vlády (jen co bude vyřezána).
Bez ironie je ale Malešov místem, které samo vstalo z popela. Ještě před 10 lety sem nepřišel za dlouhé měsíce ani jediný turista. Nyní se zrekonstruovaná tvrz, obnovený pivovar, nově vznikající ubytovací kapacity a další podniky, jakými jsou kavárny a obchody, stávají ročně cílem tisíců turistů, firem či párů, hledajících místo pro svou svatbu.
Vzniklo zde muzeum, které kreativní formou mapuje historii a zajímavé osobnosti místního, ale i světového formátu. A uprostřed tohoto ruchu a tvůrčí atmosféry padla na úrodnou půdu myšlenka, že právě díky kombinaci toho, že zde shodou okolností přebývá několik významných osobností české animace, existuje zde podnikatelské podhoubí, ochotné nejen hledat zisk, ale i ty finance a práci investovat zpět do rozvoje zdejší komunity a geografická poloha nedaleko slavné Kutné Hory nabízí ideální příležitost nalákat další návštěvníky, vytvořit instituci s ambicí uchovat a prezentovat kulturní dědictví naší země v oboru animace.
PRO TO VŠECHNO PRÁVĚ A POUZE MALEŠOV,
HLAVNÍ MĚSTYS ČESKÉ ANIMACE !!!

CO UŽ MÁME
Máme budovu bývalé barokní sladovny, součást komplexu Tvrze Malešov. Jejím majitelem je Ondřej Slačálek.
BUDOVU
Máme rozpracovaný architektonický projekt na rekonstrukci objektu. Historickou sladovnu plánujeme přebudovat na moderní výstavní prostor.
PROJEKT
KONCEPCI
Máme rámcovou koncepci fungování muzea jako instituce. Pracujeme na propojení našeho muze s oficiálními strukturami české kultury.


➝ 4 PODLAŽÍ
➝ 700㎡ VÝSTAVNÍCH PLOCH
➝ 250㎡ MULTIFUNKČNÍ PŘÍZEMÍ
➝ VÝSTAVY
➝ PŘEDNÁŠKY
➝ PROJEKCE
➝ SPOLEČENSKÉ AKCE
CO HLEDÁME
Podpořte nás vahou své autority vrámci této stránky! Dovolte nám Vaši podporu zveřejnit (viz níže).
PODPORU
Pomozte nám rozšířit tuto stránku mezi co největší komunitu potenciálních podporovatelů projektu.
SDÍLENÍ
AKCI
Zůstaňte s námi v kontaktu a pomozte nám ve správný čas maximálně rozšířit zprávu o spuštění crowdfundingové kampaně, kterou plánujeme odstartovat v létě 2025.

PODPORUJÍ NÁS
Vladimír Lhoták

Producent animovaných filmů.
Prof. Jiří Kubíček

Scénárista, dramaturg a režisér. Zakladatel Katedry animované tvorby FAMU.
Ondřej Slačálek

Majitel Tvrze Malešov, podnikatel.
Pavel Koutský

Výtvarník, režisér a animátor. Autor mnoha animovaných filmů.
Denisa Grimmová

Výtvarnice a režisérka animovaných filmů, ilustrátorka.
Jan Bubeníček

Režisér a výtvarník animovaných filmů, vfx supervizor, 3d animátor.
Saša Michailidis
